• Email: info@pragap.com
  • Tel: +420 261 264 369

Pragap TourAbout us

Pragap Tour

Our Travel agency Pragap Tour, s.r.o. has been established in 1996. Since our foundation we have provided high quality accommodation, services and personal approach to each individual request. The main focus of our company is to provide accommodation in Prague above all in hotels located in the centre or close to the city center. In addition, Arcadira System arranges and offers a wide range of services, includes guides, transfers, sightseeing tours and various tickets for culture events. Furthermore, Arcadira helps to organize conferences, business and company meetings and promotion activities.

Our young, experienced and dynamic team is prepared to share its passion for the true value of our region and magnificant Prague and Carlsbad.

We believe that our offer will meet all your requirements and we look forward doing business with you.

Places of interest

Museum of Moravian Slovakia /Slovácké muzeum/

Uherske Hradiste

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti je regionální muzeum zaměřené na národopisný region Slovácko. Hlavní budova muzea a některé další objekty se nacházejí v Uherském Hradišti, ostatní též v okolních obcích okresu. Muzeum bylo založeno v roce 1914. Není koncipováno jako typicky vlastivědné, od počátku se věnuje etnografii a archeologii, později se záběr rozšířil o výtvarné umění a historii. Územní působnost se vzhledem k orientaci muzea na oblast celého Slovácka vztahuje na části Zlínského kraje i Jihomoravského kraje. Budovy a objekty Muzeum zahrnuje více budov, areálů a lokalit. Hlavní budova Hlavní budovu ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti užívá administrativa muzea, útvar ekonomie, oddělení etnografie, historie a dokumentace. V budově se nachází nová moderní …

Learn More

Scroll to top